Czy to już pora na wyremontowanie kuchni?

Renowacje w kuchniach zaliczyć by wypadało prawdopodobnie do najmodniejszych poza renowacjami w łazienkach spośród remontów jakie traktowane są pod uwagę kiedy na konto wpływają fundusze dopuszczające do ich zrobienia. Pomieszczenie kuchenne musimy zaklasyfikować do ważniejszych miejsc w lokalu przeto nie trudno zrozumieć iż ludzie mają takie priorytety.

Planując remont w kuchni należy brać pod uwagę wiele składników jak choćby jej rozmiar, kształt, jednakże nade wszystko ergonomię gotowania. W niedużych lokalach mieszkalnych rozmiar kuchni także przeważnie jest niewielki, a przy tym niezmiernie nierzadko stanowi ona prostokątne i dość ciasne pomieszczenie jakie ogranicza możliwości puszczenia wodzy wyobraźni. Formalnie jedynym wyjściem zdaje się rozstawienie wszelkich urządzeń kuchennych i szafek w jednej grupie wzdłuż wybranej przez nas ściany (najczęściej jest to ściana po jakiej płaszczyźnie jest armatura wodno-kanalizacyjna). Nie mamy niestety przeważnie dużego wpływu na ustawienie lodówki, ale świetnym pomysłem jest sporządzenie mebli na wymiar – co da nam nadzwyczaj odpowiednie zagospodarowanie dostępnej przestrzeni – dodatkowo wykorzystanie sprzętów kuchennych tego typu jak kuchenka czy płyta grzejna (gazowa, elektryczna lub indukcyjna) w zabudowie.

W lepszej pozycji będziemy kiedy kształt naszej kuchni przyzwoli na położenie urządzeń i mebli po obu stronach, wzdłuż dwóch ścian leżących naprzeciw siebie. Takie rozwiązanie dopuszcza na wyraźnie ergonomiczny dostęp do przydatnych szafek czy sprzętów. Przy konkretniejszej wielkości kuchni nadzwyczaj odpowiednim oraz funkcjonalnym wyjściem jest umieszczenie pośrodku wyspy kuchennej, nawet jeżeli nie będzie do niej poprowadzona woda albo gaz. Już sam blat kuchenny na środku umożliwi nam zdecydowanie przyjemniejsze gotowanie.

Trzeba także nadmienić, że oczywiście w kuchni stosunkowo częstokroć nieco nam się może rozlać albo rozsypać na podłodze, bądź też woda ochlapie ścianę. Zrozumiałe jest więc położenie glazury na podłogi i ściany nad zlewem co pozwoli łatwiej utrzymać porządek w kuchni.

Ciekawe jest iż już od pewnego czasu nastała tendencja na złączenie kuchni z drugim pokojem (salonem, pokojem dziennym) w spójną całość. Jeśli nie psuje to rozkładu murów (tzn. jeśli po drodze nie jest ściana nośna) należałoby rozważyć czy w trakcie planowanej renowacji nie złączyć tych wnętrz w jedno. Sam także posiadam takie podejście w domu, a ponieważ wiele gotuję to uważam je za bardzo funkcjonalne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Urządzanie wnętrz i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.