Gdzie znikają mieszkańcy większych miast?

Jak dość wyraźnie widać z danych statystycznych ubywa ludności w wielu polskich miastach. Podobna sytuacja omija tylko największe miasta wśród których wymienić wypada Warszawę, Wrocław, Gdańsk czy Kraków, co jest następstwem bezustannego napływu do nich ludzi przybyłych w poszukiwaniu pracy a dodatkowo osiedlania się w nich osób kończących tam szkoły wyższe.

Licząca najwięcej ludzi grupa postanawiająca przeprowadzić się z miast do okolicznych gmin to z reguły ludzie dobrze sytuowani, którzy są przeświadczeni że takie posunięcie wpłynie na poprawienie wygody ich życia. Przeprowadzka z większego miasta poza jego obręb ma swe mocne i słabe punkty. Zaletą migracji na przedmieścia jest na pewno niższy koszt zakupu domu niż w śródmieściach większych miast. Wraz z odległością od miasta ceny nieruchomości spadają. Osobliwie w popularnych kierunkach przeprowadzek leżących blisko dużego miasta ceny utrzymują się na dość wysokim poziomie. Wyprowadzając się z budynku wielorodzinnego do domu da się także poczuć wygodę jaka wynika z o wiele obszerniejszej powierzchni jaka jest do dyspozycji członków gospodarstwa domowego, a jeśli działka na której zbudowany jest dom jest odpowiednio przestronna dodatkowym atutem jest możliwość zapewnienia sobie na niej odpoczynku. Występują również zalety natury zdrowotnej, do których należy zaklasyfikować mniejszy poziom hałasu, świeże powietrze i mniejszy poziom stresu.

Życie z dala od centrum dużego miasta ma też swe wady. Najdotkliwsza z nich dotyczy transportu. Trudno się gdziekolwiek dostać bez własnego auta. Dojazdy do pracy mogą zajmować więcej czasu. Mniejsza może być także oferta oświatowa i zdrowotna. Szkoła albo przychodnia z mniejszego miasteczka nie zapewnią identycznego zakresu usług jak w większym mieście. Wyższe są także koszty eksploatacji budynku jednorodzinnego. Dogrzanie dużego metrażu kosztuje więcej niż małego mieszkanka, w dodatku to na głowie właścicieli są wszelkie remonty.

Generalnie jednak zalety mieszkania poza wielkim miastem muszą dominować nad wadami, skoro wzrastająca grupa osób wybiera taki styl życia (jeśli chcesz przeczytać więcej na temat tej problematyki zajrzyj tutaj: http://www.wlasnykat.popow.pl/czy-warto-przeprowadzic-sie-za-miasto/).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nieruchomości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.