Kupujemy mieszkanie

Droga do prywatnego mieszkania jest długotrwała oraz wyboista o ile ktoś nie urodził się szczęściarzem i nie przejął mieszkania w spadku po kimś spośród rodziny. Większość z nas czeka tymczasem znojna praca i często czasochłonne uiszczanie kredytu zaciągniętego na kupno lokalu. Poniektórzy wolą drogę krótszą, jednak nie mniej łatwą – idą na całość, pakują walizki i wyjeżdżają do państwa oferującego lepsze przychody żeby w krótszym czasie odłożyć fundusze niezbędne na zakup mieszkania i nie uzależniać się długotrwałym cyrografem z bankiem, ewentualnie żeby przynajmniej uzbierać jakikolwiek wkład własny, jaki pozwala na dostanie pożyczki na korzystniejszych warunkach.

domySamo kupno lokalu nie jest aż takim dylematem bo na rynku pochodnym nieprzerwanie pojawiają się oferty mieszkań na sprzedaż. Rozważyć można również oferty z rynku pierwotnego, to jest nieruchomości oferowane przez deweloperów, jednakże te jako dopiero co wzniesione oraz gwarantujące wyższy standard są dużo droższe i nie każdy może sobie na taki zbytek pozwolić.

Pierwszorzędnym kryterium rozstrzygającym o zdolności zakupu mieszkania jest jego wartość odzwierciedlona w pieniądzu. Na cenę składa się sporo zmiennych. Są pośród nich takie składniki jak miejscowość i okolica, w których nieruchomość jest zlokalizowana, powierzchnia oraz stan techniczny domu (im doskonalszy i wymagający niższego wydatku remontowego tym cena znaczniejsza), ułatwienia w sąsiedztwie budynku (edukacja, komunikacja, lekarz) oraz niemało pozostałych. Rozsądnie jest zlecić wycenę budynku rzeczoznawcy majątkowemu, który dysponuje znaczną wprawę w szacowaniu wartości posiadłości nabytą na bazie przejść z dziesiątkami rozmaitych budynków co daje wystarczającą skalę do porównania.

Uzyskanie środków na zakup mieszkania jest najtrudniejszym zajęciem na drodze do swoich czterech kątów. Bez względu na to, czy zwleka się z nabytkiem do czasu nagromadzenia tych środków bądź też chodzi się na skróty biorąc te pieniądze z banku zakup nieruchomości wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. W tym drugim przypadku koszt jest nawet znacząco większy (kapitał z odsetkami będzie kosztował nawet dwa razy tyle) i dochodzi tutaj niepewność co do przyszłych przychodów bo nieodzowna jest terminowa spłata rat kredytu.

Pomimo wszystko w naszych realiach rynkowych bardziej opłacalne jest wykupienie lokum na własność gdyż różnica pomiędzy dochodami a kosztami wynajmu na wolnym rynku jest wyraźnie szersza aniżeli w bogatych państwach Europy Zachodniej i sumując sobie koszty takiego wynajmu przez całe życie łatwo dojść do konkluzji, iż przez ten czas wkłada się tak duże kwoty, że można by bez problemu mieć podnajmowaną nieruchomość na własność.

Przeczytaj również: http://www.burpee.sosnowiec.pl/posts/kupno-nieruchomosci/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nieruchomości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.